Není nic vznešeného na tom, být lepší než jiní lidé. Vznešenost je v tom, být lepší než jsi byl sám včera."

Robin S. Sharma - Mnich, který prodal své ferrari


Výběr hudby

Jak vybrat tu správnou hudbu a jak se vyhnout problémům s autorským zákonem?

1) Výběr hudby

Obecně platí, že pro fotoprezentace se hodí hudba spíš rychlejší a dynamičtější. Pomalejší, ač kvalitní hudba, má tendenci diváka uspávat a časem i trochu nudit. Zpravidla je možné nechat výběr hudby na autorovi fotoprezentace, ale určitě není na škodu upřesnit aspoň oblíbený žánr nebo i konrétní hudební skupiny. Samozřejmě není problmém dodat mp3 s hudbou vlastní podle vlastních představ a výběru.

 

2) A co na to autorký zákon?

Záleží na tom jestli jsem soukromá osoba nebo firma, protože:

a) Pokud jsem soukromá osoba licenční poplatky za použitou hudbu se mě netýkají a nemusím mít žádné obavy - ovšem pouze za předpokladu, že fotoprezentace nebude nikdy nikde zveřejněna (ani na internetu). Můžu v takovém případě použít jakoukoliv hudbu z mých oblíbených cédéček nebo empétrojek. Licenční poplatky jsou pak v ceně a platí je na OSA (Ochranný svaz autorský) autor fotoprezentace. Je však důležité nezapomenout na to, že na OSA je nahlášena fotoprezentace včetně použité hudby a v případě porušení podmínek a provozování jakékoliv veřejné produkce je tu riziko obvinění z porušení autorkých práv.

b) Pokud jsem firma, placení licenčních poplatků se sice nevyhnu, ale existuje elegantnější řešení než shánět kontakty na autory, interprety a vydavatele jednotlivých skladeb a žádat o svolení k použití se strachem kolik desítek nebo stovek tisíc mi naúčtují za jedinou skladbu. Autor fotoprezentací má k dispozici přístup do světové hudební banky, která obsahuje milióny skladeb, které jsou volně použitelné bez nutnosti zíkávání souhlasu autorů. Hudba je to kvalitní (ostatně je to možné posoudit i na některých ukázkách fotoprezentací) a navíc z velké většiny se jedná o orchestrální skladby, které jsou pro použití ve fotoprezentaci vhodnější. Zpěv může působit rušivě, obzvlášť v případech, kdy se zrovna nepotká text písně s obsahem prezentace...

Ani hudba z hudební banky ale není úplně zadarmo a i její autoři chtějí za svou práci dostat zaplaceno. Částky to však nejsou nijak dramatické (viz ceny) a celkovou cenu ovlivňuje především délka prezentace, způsob jejícho očekávaného použití a řada dalších faktorů. V každém případě se zaplacením licenčních poplatků každý vyhne předem jakýmkoliv případným budoucím problémům s autorkým zákonem.